Adıyaman

24.06.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorBursa'da sanayi üretim tesislerinde antikor testlerine devam ediliyor

Bursa'da sanayi üretim tesislerinde antikor testlerine devam ediliyor

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odasi (BTSO) öncülügünde, kentte üretimin saglikli ve kesintisiz sürmesi amaciyla baslatilan Kovid-19 antikor testleri, organize sanayi bölgeleri ve sanayi üretim tesislerinde yapilmaya devam ediyor.

BTSO'dan yapilan yazili açiklamaya göre, Kovid-19 antikor testleri son olarak Hasanaga Organize Sanayi Bölgesi'nde uygulandi.

Belirti göstermeyen hastalarin tespiti ve hastaligin yayilmasinin önlenmesi açisindan büyük önem tasiyan antikor testleri kapsaminda, OSB ve sanayi kuruluslarinda çalisan isçilerden fabrikalarda kan örnekleri aliniyor. Testlerin sonuçlari birkaç gün içinde e-nabiz sisteminden görüntülenebiliyor.

Açiklamada degerlendirmelerine yer verilen BTSO Yönetim Kurulu Baskani Ibrahim Burkay, 1 Haziran itibariyla baslayan normallesme sürecinde önceliklerinin isletmelerin üretim gücünü ayakta tutmak oldugunu belirtti.

Üretim gücünü korumayi basaran sehirler ve ülkelerin salgin sonrasi avantajli konuma geçecegini vurgulayan Burkay, sunlari kaydetti:

"Bursa, 17 organize sanayi bölgesi ile Türkiye'de üretim ve istihdamin merkezi konumunda yer aliyor. Salgin dolayisiyla üretimine ara veren veya yavaslatan üretim tesislerimiz yeniden üretime basladi. BTSO olarak bizler de bu dönemde kentimizde üretimin kesintisiz devami ve çalisan sagliginin korunmasina yönelik Kovid-19 tedbirlerini hizla hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda organize sanayi bölgelerimiz ve sanayi üretim tesislerimizdeki çalisanlara yönelik baslattigimiz antikor testleri devam ediyor."

Son bir aylik dönemde 10 binden fazla çalisana antikor testi yapildigini belirten Burkay, "Demirtas OSB ile basladigimiz testler, son olarak Hasanaga OSB'de gerçeklestirildi. Firmalarimizdan gelen talepler dogrultusunda testler uygulanmaya devam edecek. Ülkemizin salginla mücadelesine önemli bir katki saglayan bu projemize destekleri dolayisiyla Saglik Bakanligimiz ile Sanayi ve Teknoloji Bakanligimiza tesekkür ediyoruz." ifadelerini kullandi.

- "Normallesme ile üretime güçlü bir dönüs yaptik"

Hasanaga Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Baskani Ömer Faruk Korun da normallesme süreciyle sanayide toparlanmanin basladigini bildirdi.

Sanayideki elektrik, dogal gaz ve su tüketiminin düzenli takibini yaptiklarini kaydeden Korun, son verilerin üretimde artisa isaret ettigini vurguladi.

Normallesmeyle üretime güçlü bir dönüs yaptiklarini belirten Korun, "Bölgemizde üretim yapan sanayicilerimiz özellikle son 1-2 haftada islerinin önemli ölçüde arttigini söylüyor. Vardiyalari artirmak zorunda kalan is yerlerimiz var. Sanayimiz açisindan bu son derece sevindirici bir durum." degerlendirmesinde bulundu.

Bu süreçte üretimin aksamadan devam etmesinin çok önemli oldugunu vurgulayan Korun, su ifadeleri kullandi:

"Çalisanlarimizin sagligi açisindan antikor testlerini çok önemsiyoruz. Çünkü hiçbir belirti göstermeden tasiyici olan insanlar var. Bu insanlarin hastaligi bulastirma ihtimali söz konusu. Bunun ögrenebilmesi adina yapilan antikor testleri çok önemli. Bursa'da bu isin öncülügünü yapan BTSO'ya ve bakanliklarimiza tesekkür ediyoruz. Bölgemizde yapilan testlerin sonuçlarina göre alacagimiz tedbirlerle üretimin kesintisiz devam etmesini saglayacagiz."