Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorBursalı çiftçiler Suriye'ye 4 yardım tırı gönderdi

Bursalı çiftçiler Suriye'ye 4 yardım tırı gönderdi

BURSA (AA) - Insan Hak ve Hürriyetleri (IHH) Yardim Vakfi Bursa subesi tarafindan düzenlenen Ösür Kampanyasi kapsaminda Bursa'daki köylülerin yardimlariyla Suriye'deki mazlumlara ulastirilmak üzere meyve ve un yüklü tirlar yola çikti.

IHH Bursa Subesinden yapilan açiklamaya göre, 2015 yilindan bu yana Bursali çiftçilerin destekleriyle devam ettirilen Ösür Kampanyasi kapsaminda 50 ton un ve 22 ton meyveden olusan 4 tir Suriye'ye gönderildi.

Yasadiklari sel felaketine ragmen Kestel ilçesindeki Dudakli köyü sakinleri de kampanyaya destek vererek Suriyeli mazlumlari unutmadi.

Açiklamada görüslerine yer verilen Gürsu Kaymakami Naif Yavuz, IHH'nin bir hayra öncülük etmesinden çok memnun oldugunu belirterek, kendilerinin de bu tarz organizasyonlarin her zaman destekçisi olduklarini kaydetti.

IHH Bursa Baskani Hüseyin Kaptan ise 5 yildir Ösür Kampanyasi'ni sürdürdüklerini aktararak, "Kamplarda hiç meyve yememis çocuklarin bulundugunu biliyor ve her sene böyle bir çalismayi yapmaya gayret ediyoruz. Sel felaketi yasamasina ragmen desteklerini esirgemeyen Dudakli köyüne ve bu kampanyada bizleri yalniz birakmayan Kazikli ve Serme köylerine tesekkür ediyorum." ifadesini kullandi.

Tirlar, selin hasar verdigi Dudakli köyü meydanindan dualarla Suriye'ye gönderildi.

- 30 bin 500 dönüm tarim arazisi hasar görmüstü

Bursa'nin Kestel ilçesine bagli kirsal Dudakli, Narlidere, Aksu ve Kayacik Mahallelerinde 21 Haziran'da etkili olan kuvvetli saganak sele yol açmis, yollar su altinda kalmis, çok sayida araç selde sürüklenmisti.

Dudakli Mahallesi'nde engelli Kader Akbaba'nin cesedine ulasilmis, Kayacik Mahallesi'nde sel sularina kapilan Ahmet, Türkan, Medine, Nazime ve Derya Bilen'in cansiz bedenleri bulunmustu.

Bölgede 33 binada hasar olusmus, 30 bin 500 dönüm tarim arazisi zarar görmüstü.Haber Kaynak : AA