Adıyaman

06.12.2021

  • İMSAK 05:54
  • GÜNEŞ 07:21
  • ÖĞLE 12:23
  • İKİNDİ 14:54
  • AKŞAM 17:15
  • YATSI 18:36

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorDİYANET-SEN BURSA 1 NOLU ŞUBESİ BAŞKAN VEKİLİ VE OSMANGAZİ İLÇE BAŞKANI ZEKERİYA TURUNÇ BASIN AÇIKLAMASI’NDA BULUNDU.

DİYANET-SEN BURSA 1 NOLU ŞUBESİ BAŞKAN VEKİLİ VE OSMANGAZİ İLÇE BAŞKANI ZEKERİYA TURUNÇ BASIN AÇIKLAMASI’NDA BULUNDU.

“”KURUMUMA DOKUNMA””
Diyanet-Sen Bursa 1 Nolu Şubesi Başkn Vekili ve Osmangazi İlçe Başkanı Sayın Zekeriya Turunç,
“25 gün önce bir gazetenin köşe yazısında Kırcaali Mahallesi muhtarı Şerif AKGÜN’nün verdiği bir röportajla kurumumuza,Osmangazi Müftümüze,Hacı Yakup Camii imamına(K.Y.) ve müezzinine(A.E.) iftira atıldığını üzüntüye okudum.
Güya Müftülük imamı ve müezzini aynı anda izine gönderip camii’mizi görevlisiz bırakıp mağdur ettiğini iddia etmiştir.
Doğrusu şudur ki,evvela müezzin senelik resmi izin kullanırken  imam hocamız sağlık raporu sebebiyle izine ayrılmıştır.Bunun üzerine Müftülük camii’mize  bir görevli atamıştır.Bu görevli hocamız ise imam ve müezzin dönene kadar da görevini başarı ile sürdürmüştür.
Acı olan ise Muhtarlık da,Müftülük de birer devlet kurumudur.Bunların birbirlerini bu şekilde yıpratması da akla ziyan bir davranış şeklidir.
Diyanet-Sen olarak müftülerimizin,imamlarımızın ve de müezzinlerimizin yanındayız.Bu tür haksız ithamları kabul etmediğimizi bilidiriyoruz,”dedi.

Evet…Değerli okurlarımız… Ben de bir basın mensubu olarak bu olan bitenleri kaleme alırken büyük üzüntü duydum. 

Kırcaali Mahallesi Muhtarı Şerif AKGÜN’e bunun üzerine ben de bir muhtarda olması gereken görev ve yetkilerini hatırlatmak istiyorum.
Sayın AKGÜN,sizlerin asıl görevi;mahalle sakinlerinin ortak ihtiyaçlarını belirleyip,yardım desteği sağlamak ve onların mahallenizdeki yaşam kalitesini geliştirmek olmalı.Belediye ve diğer kamu kuruluşları ile ilişkilerini yürüteceksin,mahallenin refahı için görüş bildireceksin amaaa görüş bildirirken yalan-yanlış ithamlarla karalayarak iftiralarda bulunmayacaksın.
Yani kısacası muhtarım,Kanunlarla size verilen görevleri doğru bir şekilde uygulamakla yükümlüsünüz.(Daha çok var ama siz şimdilik bunları uygulayarak görevinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.Gerek görülürse ileri ki zamanda tekrar hatırlatma yaparız.)

 Değerli okurlarım…Şimdi gelelim sonuca….
-Bir muhtar Camii imamını,müezzinini velhasıl kelam muhtarlık ve de Müftülüğü her ikisi de devlet kurumu iken neden bu şekilde ithamlarla iftira atar?
-Bir muhtar mahalle sakinlerinin derdini tasasını bitirip mahallesini refah düzeyine getirdi de yapacak işi mi kalmadı ?
-İçten içe beslediği bu husumetin sebebi ne?
Hal böyle olunca aklımda deli sorular…Ve tabii ki şimdilik yorumsuz… 
Malüm muhtar muhtarlığını yapmazsa,görevi dışına çıkarda diğer devlet kurumları ile bu şekilde aslı-astarı olmayan ithamlarda bulunup da sorumluluğunu yerine getirmezse mahalle sorunları da bitmez ve sanırım o zaman da uygun ve yasal yollarla gereği yapılır.)
İlerleyen zamanlarda neler olacak,bekleyip göreceğiz.

Haber : Mercan TORUN