Adıyaman

02.08.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorDünya Tarihi Kentler online buluştu

Dünya Tarihi Kentler online buluştu

Dünya Tarihi Kentler Birliği 17. Dünya Konferansı, Tataristan’ın Kazan kenti ev sahipliğinde online olarak başladı. Konferans kapsamında düzenlenen birliğe üye 125 şehirden 1000’i aşkın ‘Dünya’yı Görüyorum: Dünya Milletlerinin Gelenekleri’ temalı resim yarışmasına Bursa’dan katılan 12 yaşındaki Simay Yüksel’in çizdiği kılıç kalkan konulu resim de en iyi 10 resim arasında yer aldı.

BURSA (İGFA) - Pandemi nedeniyle bu yıl çevrimiçi ve yerinde konseptiyle düzenlenen Dünya Tarihi Kentler Birliği 17. Dünya Konferansı lhc2021.kzn.ru web sitesi üzerinden yapılan açılış töreni ile başladı. Kazan Belediye Başkanı Ilsur Metshin, Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kodokawa, Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Irada Ayupova, Rusya Federasyonu UNESCO Komisyonu İcra Sekreteri Grigory Ordzhonikidze, Şiraz Belediye Başkanı Heydar Eskandarpour ve Paris Belediye Başkan Vekili Arnaud Ngatcha’nın da katıldığı konferansın açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın, 3500 yıllık şehircilik birikimi ile bir cazibe merkezi olarak kentlerin vizyonuna değer katan bir şehir olduğunu söyledi.

Kılıç-kalkan resmi ilk 10’da

Konferans kapsamında düzenlenen ve birliğe üye 125 şehirden 1000’i aşkın ‘Dünya’yı Görüyorum: Dünya Milletlerinin Gelenekleri’ temalı resim yarışmasının sonuçları da açılış töreninde açıklandı. Bursa’nın 10 resimle katıldığı yarışmada 12 yaşındaki Simay Yüksel’in çizdiği ve kılıç kalkan oyununun anlatıldığı resim en iyi 10 eser arasına seçildi. Yarışmada Rusya’dan Shigapova Sofia, Japonya’dan Tarui Yuika, Güney Kore’den Pak Sara, Çin’den Wang Ruiyi, Xu Ming-Xuan, Sun Longqian, Ling Yu Han, ve Hua Tong ile İran’dan Kiana Bordbar’ın resimleri de ilk 10’a girerek Dünya Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenecek dijital sergide yer almaya hak kazandı.