Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorEski belediye çöplüğünde çiçekler açacak

Eski belediye çöplüğünde çiçekler açacak

SAKARYA (AA) - ÖMER FARUK CEBECI - Sakarya'da bir tarim firmasi, eski belediye çöplügünü islah ederek tarima elverisli hale getirdigi alanda yetistirecegi süs bitkisi ve fidanlari yurt disina gönderecek.

Arifiye ilçesi Kirazca mevkisindeki yaklasik 200 dönümlük eski çöp alanini kiralayan Arokarya Fidancilik ve Tarim firmasi yetkilileri, çöp ve sudan arindirilan alana 5 bin kamyon zemin malzemesi döktü.

Islah çalismasinin tamamlanmasinin ardindan alana, farkli türde süs bitkileri ve fidanlar dikildi.

Firmanin ortagi Nebil Çelebi, AA muhabirine, Erenler ilçesinde yaklasik 400 dönümlük arazilerinde faaliyetlerini sürdürdüklerini, belediyenin eski çöplügünü de kiralayarak islah çalismalarini 2 yil önce baslattiklarini söyledi.

Islah çalismalarini tamamladiklarini anlatan Çelebi, dolgu bahçe topragi ve diger gübrelerle besleyerek, alanin süs bitkisi yetistirmeye uygun hale getirdiklerini aktardi.

Çelebi, arazinin tarima kazandirilmasinin birçok açidan faydali olduguna isaret ederek, "Çöplügün bulundugu alan, köye ve etrafa çevre kirliligi bakimindan ciddi sikintilar olusturuyordu. Buraya talip olduk. Süs bitkiciligi konusunda denemelerimizi tamamladik. Önümüzdeki seneden itibaren ciddi sayida üretime baslayacagiz." diye konustu

- "Amacimiz ithalatin önüne geçmek"

Asil amaçlarinin ithalatin önüne geçmek oldugunu dile getiren Çelebi, söyle devam etti:

"Türkiye'de süs bitkiciligi çok gelismis bir sektör degildi. Son 10 yil içerisinde bir gelisme gösterdi ama agirlik ithalata dayali. Türkiye'de 5-6 milyar dolar civarinda ithalat yapilmakta bu sektörde. Bizim gibi üreticilerin artmasiyla ithalatin önüne geçilip, ihracata yönelik çalismalar olacak. Sektörde son birkaç sene içerisinde özellikle Türk cumhuriyetlerine ve komsu ülkelere ciddi anlamda ihracat var. Biz de ayni sekilde çalisiyoruz."

Çöplügün eski halinin çok kötü görüntüye sahip oldugunu aktaran Çelebi, alanin yakinindaki Sakarya Nehri'ne de zarar verdigini ifade etti.

Çelebi, tonlarca çöp ve kirli suyun yer alti sularina karisarak zarar verdigini, islah çalismalarinin bölgeye ve nehre de katki sagladigini vurguladi.

Sektörle ilgili devlet desteginin artmasini beklediklerini belirten Çelebi, merkezi ve yerel yönetimin bu konuya hassasiyet göstermesini arzu ettiklerini söyledi.

Çelebi, tesvikten ziyade desteklerin sektörü canlandiracagina isaret ederek, "Ithalatin önlenmesi için yerli üreticilere agirlik verilmesini talep ediyoruz." dedi.


Haber Kaynak : AA