Adıyaman

14.08.2020

  • İMSAK 04:04
  • GÜNEŞ 05:35
  • ÖĞLE 12:37
  • İKİNDİ 16:22
  • AKŞAM 19:29
  • YATSI 20:53

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorGezgin arıcıların merada geçen buruk bayramı

Gezgin arıcıların merada geçen buruk bayramı

KIRKLARELI (AA) - ÖZGÜN TIRAN - Yilin yaklasik 10 ayini evlerinden yüzlerce kilometre uzakta geçiren gezgin aricilar, Kurban Bayrami'nda ailelerinden uzakta olmanin buruklugunu yasiyor.

Ilkbahar aylarinda kovanlariyla çiktiklari yolculuga zorlu mesaileri de eklenen aricilarin aile hasreti, yilin büyük bölümü sürüyor.

Ilkbaharda kimi esiyle kimi yalniz basina gurbet yolculuguna çikan aricilar, yaz kis, yagmur çamur, özel gün, bayram demeden arilariyla dogada mesai yapiyor.

Sezonu, bal üretiminde Türkiye'nin önemli merkezlerinden Trakya'da geçiren aricilar, Kirklareli'nin köylerinde arazilere konuslanarak, gece gündüz demeden en kaliteli bali üretmek için çalisiyor.

Elektrigin olmadigi, suyun zor ulasildigi küçük barakalarda yasayan aricilar, sevdiklerinden uzak bir bayram geçiriyor.

Ordu'dan 5 ay önce esiyle yola çikan Mustafa Kiran ile Mugla'dan Kirklareli'nin Degirmencik köyündeki meraya gelen Ramazan Öztürk, bayrami ailelerinden uzakta geçirmek zorunda olan aricilardan sadece birkaçi.

Aileleriyle göçebe bir hayat yasayan Kiran ve Öztürk, bölgedeki hasat sezonun ardindan, baska bir bölgeye gidecek.

En çok torunlarina kavusacaklari günün hayalini kuran iki gezgin arici, aralarinda yaklasik 2 kilometre bulunan barakalarina misafirlige gidiyor.

Zaman zaman yörelerine ait türküler seslendiren aricilar, günün yorgunlugunu, kovanlarinin basinda odun atesinde demledikleri çayi yudumlayarak gideriyor.

- "Çocuklarimiz, ailemiz bizleri özler oldu"

Mustafa Kiran, AA muhabirine, yaklasik 5 ay önce Ordu'dan Kirklareli'ne geldigini belirterek, "Çocuklarimiz, ailemiz bizleri özler oldu." dedi.

Ariciliga yaklasik 35 yil önce basladigini anlatan Kiran, arilariyla Türkiye'nin her yerini gezerek bal üretmeye çalistigini ifade etti.

Sevdikleri ve memleketinden yüzlerce kilometre uzaga ekmek aramaya geldigini vurgulayan Kiran, söyle konustu:

"Biz bu ise gönül verdik, aile ortamindan aylarca uzak kaliyoruz. Yilin 10 ayini ailemizden ayri geçiriyoruz. Kalan 2 ayda da evimize misafir gibi gelip gidiyoruz. 6 torunum var, 1 yildir yüzümü görmediler. Kim istemez evinde ailesiyle beraber bayram geçirmek. Çocuklarimiz, ailemiz bizleri özler oldu. Çocuklarimiz 10 ay yüzümüzü telefondan görüyor. Herkes bize hasret kaldi. Torunlarimiz bizi tanimiyor, 10 aylik bir torunun, 10 ay sonra yanina varsan seni tanimaz."

Kurban Bayrami'ni ailelerinden uzak geçirmenin üzüntüsünü yasadigini dile getiren Kiran, en çok torunlarini özledigini kaydetti.

Arilariyla "dost, arkadas, evlat ve aile gibi" olduklarini anlatan Kiran, söyle devam etti:

"Dertlerimizi de nesemizi de arilarla paylasir olduk. Kovanda yavru gördügümde ben türkü söylemeyim de kim söylesin? O da bizim nesemiz. Kederleri o sekilde atiyoruz. Severek yaptigimiz için nesemiz böyle. Esimle burada yeri geldi ekmek almaya gidemedik, makarna hasladik yedik. 12 metrekare barakam var, yatak odam da mutfagim da oturma salonum da orasi."

Kiran, "Bu yil gerek verim gerekse bal fiyatlariyla yüzümüz güldü. Burada günlerimiz çok sikintili geçiyor. Su sikinti, ekmek alamaya gitmek sikinti. Sikintili olmayan gün yok. Dus alacagimiz suyu günes altinda isitiyoruz. Aracim yok, 500 metre, el arabasiyla su tasiyorum." dedi.

- "Ekmegimizin pesindeyiz"

Arici Ramazan Öztürk ise subatta esiyle Mugla'dan yola çiktigini ve 5 aydir merada oldugunu söyledi.

Çocuklarindan uzakta, arilariyla bayram geçirdiklerini kaydeden Öztürk, "Bayramda çocuklarla telefonda konusabiliyoruz. Ekmegimizin pesindeyiz. Bugün bayram, evimize gidemiyoruz. Yasam biçimimiz bu sekilde." ifadelerini kullandi.

Geçen yila göre bal verimi ve fiyatlarin güzel oldugunu belirten Öztürk, "Ariciliga gecemizi gündüzümü veriyoruz. Millete, devlete hizmet etmek için çalisiyoruz. Daha saglikli nesiller yetismesi için saglikli ürünler üretiyoruz. Dogayi sevmesek burada olmayiz. Bugün Trakya, yarin Iç Anadolu, ertesi gün Ege'deyiz." diye konustu.
Haber Kaynak : AA