Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorMarangozdan görerek merak ettiği ahşap yakma sanatı ekmek kapısı oldu

Marangozdan görerek merak ettiği ahşap yakma sanatı ekmek kapısı oldu

BALIKESIR (AA) - MIRAÇ KAYA - Balikesir'in Sindirgi ilçesinde marangozda dikkatini çeken ahsap yakma sanatina yönelerek uzmanlasan ögretmen, kurdugu atölye sayesinde geçimini sagliyor.

Sosyal bilgiler ögretmenligi mezunu olan Hakan Gün, meslege atanmaya bekledigi yillarda kentteki bir marangozdaki ahsap yakma sanati dikkatini çekti.

Gün, evinde kurdugu atölyede küçük tahtalara islemeler yapmaya basladigi ugrasida zamanla uzmanlasarak ürün yelpazesini genisletti.

Sindirgi Belediyesininin is yeri temin ettigi Gün, buraya tasidigi atölyesinde yaptigi ürünleri siparisler dogrultusunda yurt içinde birçok yere ve yurt disina gönderiyor.

Hakan Gün, AA muhabirine, çalismalarini dogaçlama yaptigi söyledi.

Ürün yelpazesinin genis oldugunu belirten Gün, "Dogada buldugum her sey benim için bir malzeme. Burada tastan, urgandan, çam kozalaginin çekirdeklerinden ve findik kabuklarindan her seyi görebilirsiniz. Ana materyalimiz ahsaptir. Lazer makinesini atölyeme kesinlikle sokmuyorum. Buraya gelen kisilerin yapilan tüm ürünlerin el yapimi oldugunu bilmesini istiyorum." diye konustu.

Gün, ürünlerini yaparken testere, torna, biçki kullandigini belirterek söyle konustu:

"Hazir lazer yapimi ürünler gibi tek düze isler çikartmiyorum, sevmiyorum. Seri isler geliyor, kabul etmiyorum. Çalisirken ürünlere duygularimi yüklüyorum ama hazir ve seri is oldugunda duygularimi yansitamam. Bir insan her seyi para için yapmamali, bir isi yaparken duygularini da yansitabilmeli diye düsünüyorum. Genelde yöremizde bulunan agaçlari isliyorum, odunculardan aldigim agaçlari çalisiyorum. Kesinlikle kaçak kesim agaç kullanmiyorum. Bu isi yaparken de dogayi katletmemek lazim."

- "Para kazanmaktan ziyade insanlari mutlu ediyorum"

Gün, genellikle çinar, kavak, mese, çam, köknar, ladin, ceviz ve zeytin agaçlarini kullandigini belirtti.

Çalismalarina göre agaci seçtigini bildiren Gün, sunlari dile getirdi:

"Çalismalarim çogu zaman kisiye özel oldugu için çogunlukla insanlar beni yönlendiriyor. Para kazanmaktan ziyade insanlari mutlu ediyorum, onlar mutlu olunca bende seviniyorum. Yaptigim çalismalari gelecek nesillere de ögreterek onlarin da önünü açip sürdürmelerini istiyorum. Dört yili askindir kendimi de gelistirerek ürünlerimi yapiyorum. Yurt disindan gelen vatandaslarimiz buradan giderken kisiye özel ürünler alip gidiyor. Japonya, Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti, Avusturya ile Türkiye'nin birçok iline çalismalarimi gönderdim."

Gün, her insanin hayatin tek düzeliginden kurtulmasi için kendisine ugras bulmasi gerektigini sözlerine ekledi.


Haber Kaynak : AA