Adıyaman

14.08.2020

  • İMSAK 04:04
  • GÜNEŞ 05:35
  • ÖĞLE 12:37
  • İKİNDİ 16:22
  • AKŞAM 19:29
  • YATSI 20:53

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorSelayı susturmak isteyen kişiye izin vermeyen imam, yaşadıklarını anlattı

Selayı susturmak isteyen kişiye izin vermeyen imam, yaşadıklarını anlattı

EDIRNE (AA) - Edirne'de Fetullahçi Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki hain darbe girisiminin yasandigi gece selalari susturmak isteyen kisiye engel olan Selimiye Camisi imam hatibi Yusuf Serenli, yasadiklarini anlatti.

Hain darbe girisimi sirasinda, Diyanet Isleri Baskanliginin mesajindan sonra camiye geldigini belirten Serenli, giriste güvenlik görevlisinin bir kisiyle tartistigini gördügünü ve ardindan olaya müdahil oldugunu söyledi.

Camiye girmek isteyen kisinin, elektrikleri kesip selalari susturmak istedigini ifade eden Serenli, "Yaklasik yarim saat kapida münakasa ettik. Bir darp olmadi ama sözlü olarak yarim saat ikna etmeye çalistik. 'Devletin tamamen ortadan kalktigini, bizim emirleri uygulayamayacagimizi' söyledi. Bana görevimin bittigini söyledi. Diger güvenlik görevlisi arkadaslari da çagirdigimizda sahis bizi tehdit ederek camiden ayrildi. Sela okunacagindan haberleri varmis." dedi.

Serenli, o aksam ve sonraki aksamlarda Selimiye gibi bir camiden sela okumanin, insanlara çagri yapmanin müthis bir duygu oldugunu dile getirdi.

Selayi susturmak isteyen kisiye kararlilikla engel olduklarini belirten Serenli, "Ayrilmasaydi da içeri girme sansi yoktu, sokmazdik. Ne olursa olsun canimiz pahasina o aksam burada selayi sürdürmeye niyetliydik. Ne bu ezanlari ne bu selalari dindirecek ne de bayragimizi gönderden indirecek hiçbir kalkismaya din görevlileri olarak müsaade etmeyecegiz." diye konustu.

- Tartisma köylerden duyulmus

Serenli, selalara engel olmak isteyen kisiyle yasadiklari tartismanin, merkezi sistem araciligiyla köylerden duyuldugunu belirterek, sunlari kaydetti:

"O aksam kalkisma esnasinda camiye geldigimde, benden önce gelen arkadasim sela okuyordu. Selayi susturmak için gelen sahis ile kapida yasadigimiz tartismalarin sesi, sela okuyan arkadasin duraksadigi yerlerde ezan okudugumuz odaya ulasmis ve yükselmis. Merkezde belki fark edilmedi ama köylerde bu tartisma sesinin duyuldugunu biliyoruz. Köylerden o esnada bizi aradilar. 'Camide bir tartisma var merkezi sistemden ses geliyor dediler.' Biz de bunu bir anekdot olarak kaydettik."


Haber Kaynak : AA