Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorTır şoförleri "Randevulu Sanal Sıra Sistemi" uygulamasından memnun

Tır şoförleri "Randevulu Sanal Sıra Sistemi" uygulamasından memnun

EDIRNE (AA) - CIHAN DEMIRCI - Ticaret Bakanliginin tirlar için Kapikule Gümrük Kapisi'nda hayata geçirdigi "Randevulu Sanal Sira Sistemi", sagladigi kolayliklarla sürücüleri memnun etti.

Bu sistemde tir sürücüleri ya da sirketleri, Bakanligin internet sitesinden, sinirdan geçmek istedikleri tarihi, saati girerek randevu aliyor.

Yurt disina yük tasiyan tirlarin randevusu sinir kapisina 5 kilometre uzakliktaki kontrol noktasinda inceleniyor, ardindan sürücü tir parkina yönlendiriliyor.

Soför, cep telefonuna mesaj olarak gönderilen rezervasyon kodunu park giris noktasinda kurulan makineye okutarak parka giris yapiyor.

Sistem sayesinde yurt disina yük tasiyan tir sürücüleri, sinir kapisinda siranin ne zaman kendilerine gelecegini ögrenebiliyor, böylece gümrük kapisi önünde bekleme yapmadan yurt disina çikabiliyor.

Pilot uygulamasi Kapikule'de yapilan sistem, Edirne'deki bir diger sinir kapisi olan Hamzabeyli'de de uygulanmaya baslanacak.

- "UND sektörle birlikte degerlendiriyor"

Uluslararasi Nakliyeciler Dernegi (UND) Icra Kurulu Baskani Alper Özel, AA muhabirine yaptigi açiklamada, pilot uygulamanin bir süre daha devam edecegini söyledi.

Sistemle ilgili görüsmelerin sürdügünü, toplantilar yapildigini belirten Özel, sunlari kaydetti:

"Taraflari dinleyerek bu süreci devam ettirmek istiyoruz. Duyurusu yapildi, isteyen firmalar pilot uygulamaya dahil olur. Ne kadar çok firma dahil olursa o kadar çok geri besleme aliriz. UND bu konuyu bütün paydaslariyla istisare ediyor. SWOT analizi mantigi içinde getirisi ve güçlü yönü nedir bu sistemin, eksikleri var midir, bize herhangi bir firsat getiriyor mu, olusabilecek tehdit var midir? su an UND sektörle birlikte degerlendiriyor."

- "Artik yollarda ya da parklarda beklemiyoruz"

Tir soförü Erdal Kalkan da randevulu sistemin tirlarin bekleme süresini azalttigini dile getirdi.

Kalkan, "Gaziantep'ten çikip buraya gelmeden önce islemlerim yapilmis oluyor. Gümrük kapisina geldigimde siram alinmis oluyor. Artik yollarda ya da parklarda beklemiyoruz. Ayni sistem Avrupa'da da var. Bu uygulamalari getiren devletimize tesekkür ediyoruz. Memnunuz. Daha önceleri sirada bekliyorduk, birçok problem çekiyorduk su anda o problemler yok, sikintimiz yok. Banyomuz, restoranimiz... devletimiz ücretsiz internet kullanimi sagliyor." diye konustu.

Mustafa Bozkurt da Ticaret Bakanligina tesekkür ederek, "1990'li yillardan bu yana tir soförüyüm. Su anki sistem süper. Randevulu sistem daha da kolaylik sagliyor. Geçisler daha hizli oluyor." dedi.Haber Kaynak : AA